Artur Świercz, aktywista, radny powiatu pruszkowskiego i bloger z niepełnosprawnością prowadzący stronę Barierołamacz na Facebooku w wywiadzie prowadzonym w ramach cyklu #WyłączamyTabu #WłączamyWiedzę opowiedział o byciu w związku z perspektywy osoby z niepełnosprawnością. Rozmowa została opublikowana na kanale YouTube Fundacji Avalon. Wywiad zrealizowano w ramach projektu Sekson, poświęconego seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnościami.
Magda i Artur podczas sesji realizowanej w ramach inicjatywy Pełnosprawni w miłości
W związku nie ma taryfy ulgowej, tutaj nie mogę grać stereotypowej osoby z niepełnosprawnością. Rzeczywiście mam być mężczyzną, prawdziwym facetem. Faktem jest, że moja dziewczyna zabija pająki w domu, bo ja się ich strasznie boję, ale młotek jest w moich rękach.
Artur Świercz - aktywista, radny, bloger
Moim zdaniem o dojrzałości mężczyzny świadczy umiejętność proszenia o pomoc i jej przyjęcia. Nie wstydzę się tego. Ważna jest relacja między partnerami, pewność i zaufanie do osoby, którą ma się obok siebie. Dlatego, kiedy jest mi potrzebna pomoc to bez oporów proszę o nią swoją dziewczynę. Oczywiście nie robię tego notorycznie, bo Magda czuje, kiedy ściemniam, że jej potrzebuję.
Artur Świercz
Magda i Artur podczas sesji realizowanej w ramach inicjatywy Pełnosprawni w miłości
Sekson to projekt poświęcony seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową, którego celem jest przełamywanie stereotypów dotyczących życia intymnego OzN. Na potrzeby projektu przeprowadzone zostały szerokie badania dotyczące życia intymnego OzN. Stworzona została również platforma edukacyjna wraz z Mapą Dostępności oraz wirtualną wystawą sesji zdjęciowych i filmów „Pełnosprawni w miłości”, w której bohaterami są osoby z niepełnosprawnością wraz ze swoimi partnerami lub rodzinami. Raz w roku organizowana jest konferencja poświęcona seksualności i rodzicielstwu, która jest przestrzenią do spotkania i dyskusji specjalistów z różnych dziedzin z osobami z niepełnosprawnością.
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie.
Fundacja Avalon aktualnie wspiera prawie 11 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 190 mln złotych.