- Przygotowani byliśmy na 200%! Z klimatem jednak nie mamy szans się mierzyć - mówi Sebastian Luty, lider Teamu Avalon Extreme Racing, który w sobotę 6 marca miał ruszać na wyprawę do Szwecji. Celem przedsięwzięcia, nazwanego Avalon Extreme Ice Drift 2021, było przygotowanie do sezonu motorsportowego 2021. W tym roku zespół Sebastiana planuje intensywną serię startów w cyklu zawodów w formule Time Attack organizowanych w całej Polsce, a także wyjazdy do Włoch, by powalczyć o mistrzostwo ligi Time Attack Italia.
Telefon we wtorek wywrócił wszystkie nasze plany do góry nogami. Po raz pierwszy od 15 lat, od kiedy można w zorganizowany sposób rywalizować zimą na jeziorze Södra Lötsjön, zarządcy tego miejsca musieli skrócić sezon zmagań motorsportowych na lodzie i odwołać rezerwacje. Powód? Niestandardowo wysokie temperatury i topniejący lód, którego bezpieczna grubość jest warunkiem krytycznym, by móc wjechać na taflę samochodami. Dlatego codziennie wykonywane są odwierty, by sprawdzić stan pokrywy lodowej i jej wytrzymałość. Wczoraj okazało się, że granice bezpieczeństwa są zagrożone i decyzja mogła być tylko jedna – zamknięcie torów. Taką informację otrzymaliśmy w ciągu dnia, na ostatniej prostej przygotowań do wyjazdu. Dosłownie na gorących telefonach próbowaliśmy jeszcze poszukać innej lokalizacji, ruszyć bardziej na północ, zawalczyć o realizację projektu. Ale na to było za późno. To potężny cios dla całego naszego zespołu.
Sebastian Luty, lider Teamu Avalon Extreme Racing
Kiedy rozmawialiśmy rok temu z zarządcami torów na jeziorze Södra Lötsjön, poruszaliśmy wątek zmian klimatycznych i tego, że średnie temperatury prędzej czy później wzrosną wszędzie. Za oknem trzaskał wówczas mróz, a pokrywa lodu na jeziorze miejscami sięgała metra. Nikt nie spodziewał się, że już rok później nasze obawy zaczną się realizować.
Sebastian Luty
Pracowaliśmy przy Hooliganie po kilkanaście godzin dziennie. To będzie dla tego auta pierwszy pełny sezon startów w zawodach. A trzeba mieć świadomość, że musimy w przypadku tego pojazdu połączyć ogień z wodą – z jednej strony maksymalnie podnieść możliwości samochodu do rywalizacji z innymi zespołami, a z drugiej – zainstalować dodatkowe systemy pozwalające na prowadzenie samochodu przez osobę z niepełnosprawnością. To nie jest łatwe zadanie, dlatego tak ważna dla nas jest możliwość testów przed startami w zawodach. Mamy dziś pewność, chociażby po jazdach które realizowaliśmy w ostatni weekend, że samochód jest perfekcyjnie przygotowany. Duma nas rozpiera. Ale to w Szwecji mieliśmy ostatecznie sprawdzić, jak Hooligan kierowany przez Sebastiana radzi sobie w najtrudniejszych warunkach. Dziś musimy na szybko organizować serię jazd testowych na torach w Polsce, ale cóż, takie życie. Nie poddajemy się. Damy radę!
Maciej Manejkowki, szef ekipy technicznej Avalon Extreme Racing
Wszyscy widzimy, co się dzieje. Zmiany klimatyczne dotykają każdego miejsca na Ziemi. W tym roku pokrzyżowały nam plany, ale za rok po prostu przesuniemy całe przedsięwzięcie o miesiąc wcześniej i być może znajdziemy lokalizację jeszcze bardziej na północ. A dziś skupiamy się już na planowaniu startów. Mam świetnie przygotowane auto, mamy bardzo rozbudzone ambicje i bojowe nastawienie. Zobaczycie, Hooligan będzie gwiazdą tegorocznych startów w formule Time Attack.
Sebastian Luty
Sebastian Luty - uznany kierowca wyścigowy na co dzień startujący w formule Time Attack na szybkich, płaskich torach, a przy tym prawdopodobnie jedyny na świecie, sparaliżowany w 95% kierowca wyścigowy, prowadzący samochód przy pomocy 2 joysticków. Założyciel i prezes zarządu Fundacji Avalon, wspierającej osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Pomysłodawca projektu Avalon Extreme. Kierowca i szef wszystkich szefów w Avalon Extreme Racing. Utytułowany „Człowiek bez barier”, miłośnik sportów extremalnych. Jest najlepszym przykładem tego, że determinacja i pasja mogą przynieść niesamowite rezultaty – wystarczy zacząć!
Maciej Manejkowski - licencjonowany kierowca wyścigowy. Ambasador, konstruktor, główny mechanik, II kierowca i pilot w Avalon Extreme Racing. Drugi v-ce Mistrz Polski w wyścigach Rallycross 2019, Pierwszy v-ce Mistrz Polski w wyścigach Rallycross 2020. Zdobywca ponad setki podiów w różnych dyscyplinach Motorsportu. Człowiek z wielką pasją i ogromną wiedzą.
Fundacja Avalon to jedna z największych polskich organizacji społecznych wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Działająca od 2006 roku, a od 2009 roku będąca organizacją pożytku publicznego, Fundacja umożliwia wsparcia finansowe swoich podopiecznych (ponad 11 000 osób z całej Polski), a także realizuje szereg projektów mających na celu aktywizację społeczną i zmianę postrzegania niepełnosprawności. Fundacja wspiera poprzez aktywną rehabilitację, umożliwia dofinansowanie wydatków związanych z najważniejszymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności oraz dotyczących realizacji indywidualnych celów i pasji OzN, daje możliwość sportowego rozwoju w ekstremalnej formie, a także przeciwdziała wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami w obszarze seksualności i rodzicielstwa.
Avalon EXTREME to projekt, którego misją jest zmiana postrzegania niepełnosprawności poprzez promocję sportów ekstremalnych uprawianych przez osoby z niepełnosprawnościami. Pokazując OzN jako ludzi aktywnych, samodzielnych i odnoszących sukcesy sportowe w widowiskowych i ekstremalnych dyscyplinach, Fundacja udowadnia, że niepełnosprawność nie stoi na przeszkodzie do samorealizacji i rozwoju pasji. Niepełnosprawność nie jest słabością! Często używane potocznie określenie “niepełnosprawni” Fundacja zastępuje słowem EXTRAsprawni udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych i barier nie do pokonania. Fundacja w ramach Avalon EXTREME tworzy nowe miejsca szkoleniowe i treningowe dla osób z niepełnosprawnościami, prowadzi drużyny sportowe oraz współpracuje z gronem ambasadorów popularyzujących sporty ekstremalne.