Od 2015 roku Fundacja Avalon, w ramach projektu Avalon Extreme, wspiera rozwój jednej z najbardziej prestiżowych dyscyplin sportowych dla osób z niepełnosprawnościami – rugby na wózkach. Dotychczasowe zaangażowanie Fundacji miało formę zbudowania i poprowadzenia zawodowej drużyny rugbystów, która została uformowana jako zespół profesjonalny, zaangażowany i wyróżniający się na tle polskiej ligi rugby na wózkach. Zadanie to, do którego zainspirował Fundację jej wieloletni współpracownik, a także profesjonalny sportowiec i rugbysta Tomasz Biduś, realizowane było ze środków przeznaczonych na działalność statutową Fundacji, ale też dzięki wsparciu sponsorów i między innymi dzięki trwającemu do marca 2021 dofinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Minione 5 lat to czas emocjonującej przygody z fundacyjnym zespołem rugby na wózkach. Dumni jesteśmy, że udało nam się stworzyć drużynę wyjątkową, złożoną z zawodników wybitnych i zaangażowanych, których wyjście na parkiet dawało pewność rywalizacji pełnej sportowych emocji, ale i sportowego profesjonalizmu. Każdemu z naszych zawodników chcemy przychylić nieba i życzymy dalszego rozwoju, dalszych sukcesów, a przede wszystkim radości z uprawiania zawodowego sportu. Dochodzą jednak do nas sygnały, że powinniśmy szerzej myśleć o rugby na wózkach jako całości, postanowiliśmy więc zmienić naszą formę wsparcia dla tego sportu.
Łukasz Wielgosz, członek zarządu Fundacji Avalon
Naszą misją w projekcie Avalon Extreme jest zmiana postrzegania niepełnosprawności poprzez pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami mogą uprawiać sport na poziomie profesjonalnym, niczym nie ustępując pełnosprawnym zawodowym sportowcom. Opracowując nową formułę zaangażowania w rugby na wózkach, będziemy chcieli pomóc całej dyscyplinie, wszystkim drużynom, przyczyniając się do jeszcze większej profesjonalizacji zawodników i zespołów. Szczegóły zaprezentujemy już wkrótce.
Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon
Myślę, że dzięki włożonemu w rozwój drużyny w czasie tych 5 lat zaangażowaniu pracowników Fundacji, a także budżetowi, który mogliśmy w oparciu o uzyskane dofinansowanie na ten cel przeznaczyć, udało nam się zbudować zespół, który ma zaplecze pozwalające na samodzielność i sukcesy sportowe. Jesteśmy z tego dumni, trzymamy za każdego z naszych zawodników kciuki i będziemy nadal im kibicowali z całych sił. Zespół wchodzi w dorosłość i to daje nam ogromne poczucie satysfakcji. My natomiast idziemy dalej, by realizować naszą misję zmiany postrzegania niepełnosprawności i wspierać sport osób z niepełnosprawnością, czyniąc go jak najbardziej profesjonalnym i widowiskowym.
Sebastian Luty, prezes zarządu Fundacji Avalon
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie.
Fundacja Avalon aktualnie wspiera ponad 11 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 204 mln złotych.
Avalon EXTREME to projekt, którego misją jest zmiana postrzegania niepełnosprawności poprzez promocję sportów ekstremalnych uprawianych przez osoby z niepełnosprawnościami. Pokazując OzN jako ludzi aktywnych, samodzielnych i odnoszących sukcesy sportowe w widowiskowych i ekstremalnych dyscyplinach, Fundacja udowadnia, że niepełnosprawność nie stoi na przeszkodzie do samorealizacji i rozwoju pasji. Niepełnosprawność nie jest słabością! Często używane potocznie określenie “niepełnosprawni” Fundacja zastępuje słowem EXTRAsprawni udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych i barier nie do pokonania. Fundacja w ramach Avalon EXTREME tworzy nowe miejsca szkoleniowe i treningowe dla osób z niepełnosprawnościami, prowadzi drużyny sportowe oraz współpracuje z gronem ambasadorów popularyzujących sporty ekstremalne.