W Polsce żyje, wg różnych statystyk, od 5 do 7 milionów osób z niepełnosprawnościami. Dla zdecydowanej większości z nich pojęcie dyskryminacji jest boleśnie znanym tematem, z którym spotykają się na wielu płaszczyznach. Doświadczanie dyskryminacji utrudnia OzN uczestnictwo w życiu codziennym i ma ogromny wpływ na możliwości związane z realizowaniem życiowych aktywności, edukacją, ochroną zdrowia, zatrudnieniem oraz ograniczeniami związanymi z interakcją społeczną. Osoby te są bardziej narażone na niekorzystne skutki, w tym izolację społeczną, wykluczenie ekonomiczne, bezrobocie czy zły stan zdrowia. Wszystkie te fakty potwierdzają badania zrealizowane przez Fundację Avalon, a także liczne opracowania publikowane przez wiele organizacji i instytucji wspierających OzN. Fundacja Avalon mówi temu zjawisku zdecydowanie: NIE!, manifestując swój sprzeciw poprzez zainicjowanie wielu aktywności w ramach Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością, który przypada 5 maja.
Maj Miesiącem Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami
Zawsze powtarzam, że największym problemem osób z niepełnosprawnościami nie jest ich niepełnosprawność, a niewidoczność! My jako Fundacja Avalon, swoimi działaniami, pragniemy pomóc osobom z niepełnosprawnościami stać się zauważonymi, akceptowanymi, a także traktowanymi sprawiedliwie i na równi. Jest to prawo gwarantowane przez Konstytucję, ale świadomość tego powinna być naturalnie wpisana w DNA każdego człowieka i dlatego zachęcamy absolutnie wszystkich do podpisania deklaracji "Szanuję. Nie dyskryminuję.” -
mówi Sebastian Luty, Prezes Zarządu Fundacji Avalon.
Ideowa Deklaracja "Szanuję. Nie dyskryminuję.”
Działamy jako Fundacja Avalon na rzecz osób z niepełnosprawnościami już od ponad 16 lat. Doskonale znamy więc sytuację OzN i cały wachlarz problemów, z jakimi się spotykają na co dzień. Naszą misją jest m.in. inicjonowanie działań, które systemowo i globalnie poprawiają jakość życia osób z niepełnosprawnościami. Kluczem do poprawy jest powszechna zmiana społecznego postrzegania niepełnosprawności w Polsce. Dlatego wszystkie działania, które będziemy realizować w maju, aby nagłośnić kwestie dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami, nakierowane są na uzmysłowienie wszystkim jak ważne jest traktowanie każdego człowieka z godnością i szacunkiem, a niepełnosprawność to tylko cecha, która nie czyni nikogo gorszym, słabszym czy mniej wartościowym. Zapraszamy do zaangażowania w nasz projekt media, znane osoby i każdego kto chce zmieniać świat na lepsze, przyjaźniejsze miejsce do życia dla wszystkich i na równych prawach. Prosimy więc – w pierwszej kolejności złóżcie swój podpis pod Deklaracją!”
mówi Krzysztof Dobies, Dyrektor Generalny Fundacji Avalon.
Badanie i artykuły - działania edukacyjne Fundacji Avalon
Finansowe wsparcie osób z niepełnosprawnościami
Spotkajmy się razem na Pikniku Fundacji Avalon w Parku Szczęśliwickim w Warszawie
Partnerzy i patroni wydarzenia
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Organizacja powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera blisko 14 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 300 mln złotych.