W Polsce wciąż istnieją bariery w dostępie do opieki zdrowotnej dla osób z niepełnosprawnościami. Badania Fundacji Avalon pokazują, że aż 68% osób z niepełnosprawnościami doświadczyło dyskryminacji podczas wizyt w gabinetach lekarskich. Najczęściej wskazywane problemy to brak przystosowanej infrastruktury (55%), ignorowanie ich potrzeb przez personel medyczny (47%) oraz brak doświadczenia lekarzy i personelu administracyjnego w pracy z pacjentami z niepełnosprawnościami (38%). Dane te potwierdzają, że konieczne są systemowe zmiany, aby zapewnić wszystkim pacjentom równe prawo do leczenia i profilaktyki zdrowotnej.
Nagroda Project Zero 2024 dla Mapy Dostępności
Odebranie nagrody Zero Project w siedzibie ONZ w Wiedniu było dla nas ogromnym zaszczytem. W jednym miejscu spotkali się ludzie z całego świata z jednym wspólnym celem: dostępność dla każdego. Jesteśmy dumni, że nasza inicjatywa jest doceniana na arenie międzynarodowej i że możemy być częścią globalnej zmiany.
– mówi Kamil Zięba, specjalista ds. Mapy Dostępności Fundacji Avalon.
Wiedza i profilaktyka kluczem do zmiany
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN, a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera około 15 500 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi blisko 480 mln.