Badania pokazały nam, że społeczna akceptacja niepełnosprawności, do której swoimi działaniami jako Fundacja dążymy jest niezwykle istotna. Ogromną rolę w akceptacji siebie i swojej seksualności odgrywa najbliższe otoczenie, szczególnie rodzina i przyjaciele. Niepełnosprawność nie powinna determinować sposobu postrzegania jednostki w żadnej sferze.
Łukasz Wielgosz, członek zarządu Fundacji Avalon
W Polsce duży problem stanowi mentalność i brak zgody na otwartą rozmowę o seksualności. Tym bardziej w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością ruchową. Brakuje rzetelnej wiedzy, pozbawionej ideologii i oceny. Powoduje to wykluczenie największej mniejszości w Polsce, ze sfery, do której prawo ma każdy człowiek. Przeprowadzone przez nas badania pokazały, jak poważny jest to problem.”
Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon
W służbie zdrowia brakuje holistycznego podejście do niepełnosprawności i traktowania osoby z niepełnosprawnością jako samodzielnej i niezależnej w zakresie dbania o swoje zdrowie. Problemem jest dostępność usług medycznych, szczególnie ginekologicznych i położniczych dla kobiet z niepełnosprawnością, a także podejście personelu do pacjenta. Zdarza się, że podczas wizyty zwracano się wyłącznie do osoby, która towarzyszyła pacjentowi z niepełnosprawnością. Takich historii w Fundacji słyszymy wiele.
Łukasz Wielgosz, członek zarządu Fundacji Avalon
Sekson to projekt Fundacji Avalon, którego celem jest obalanie stereotypów związanych z seksualnością i rodzicielstwem osób z niepełnosprawnością ruchową. Projekt realizowany jest pod hasłem #wyłączamytabu i #włączamywiedzę. Fundacja prowadzi badania, organizuje konferencje, edukuje, przeciwdziała wykluczeniu tworząc Mapę Dostępności. Organizuje wirtualną wystawą zdjęć i filmów „Pełnosprawni w miłości”, w której bohaterami są osoby z niepełnosprawnością wraz ze swoimi partnerami lub rodzinami. Realnie wpływa na sposób postrzegania życia intymnego osób z niepełnosprawnością.
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie.
Fundacja Avalon aktualnie wspiera ponad 11 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 204 mln złotych.