Twórcy filmu „Król Dopalaczy” – pionierskiej produkcji filmowej realizowanej w duchu odpowiedzialności społecznej – we współpracy z Fundacją Avalon chcą wpłynąć na zmianę postrzegania niepełnosprawności przez społeczeństwo. Osoby z niepełnosprawnościami pojawią się wśród postaci przedstawionych w filmie, oddając realny stan polskiego społeczeństwa (co dziesiąty Polak jest dziś osobą z niepełnosprawnością). Co więcej, również do pracy na planie filmowym zostaną zaangażowane osoby z niepełnosprawnością. Zdjęcia do filmu wystartują w III kwartale 2021 roku. Premiera planowana jest na jesień 2022 roku.
Nowy sposób przedstawienia niepełnosprawności
W moim przekonaniu jest to inicjatywa pionierska. To pierwszy krok w stronę tego, aby w sztukach filmowych i wizualnych coraz częściej pojawiały się również osoby z niepełnosprawnością, które stanowić będą część świata w nich przestawianego – tak jak ma to miejsce w rzeczywistości. Mam nadzieję, że „Król Dopalaczy” w sposób znaczny przyczyni się do stworzenia w przekazie medialnym i sztuce przestrzeni dla odzwierciedlenia społecznej różnorodności, także pod kątem „multisprawności”. To będzie w pełni realizowało jedno z najważniejszych zadań naszej Fundacji.
Sebastian Luty, Prezes Fundacji Avalon, który także pojawi się w obsadzie Króla Dopalaczy, wcielając się w jedną z ważnych postaci przedstawionych w filmie
Niepełnosprawność pomijana w przekazach medialnych
Będąc osobą niepełnosprawną, poruszając się na wózku od 16 lat, mam świadomość skali problemu. Ogromnie cieszy fakt, że twórcy „Króla dopalaczy” zauważyli problem i we współpracy z Fundacją Avalon chcą działać na rzecz zmiany postrzegania niepełnosprawności.
Sebastian Luty
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzNa także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera ponad 11 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 204mln złotych.