Najchętniej pomagamy we wtorki i piątki, a średnia wpłata na zbiórki wynosi 65 złotych – wynika z analiz portalu Helpuj.pl. Dotychczas przy wsparciu ponad 28 tysięcy darczyńców użytkownikom serwisu Helpuj.pl udało się zebrać ponad 2 miliony złotych wpłat, a kwota z dnia na dzień rośnie. Funkcjonujący od 3 lat portal crowdfundingowy Fundacji Avalon daje możliwość założenia zbiórki charytatywnej – zarówno na koszty związane z leczeniem, terapią, zakupem sprzętu ortopedycznego czy rehabilitacją, jak i na realizację marzeń, z czego skorzystały już setki podopiecznych.
Siła polskich darczyńców w internecie
Polki i Polacy chętnie pomagają – także w trakcie pandemii. Zauważyliśmy, że jedynie podczas pierwszego lockdownu, pomiędzy kwietniem a majem 2020 roku, liczba odwiedzin serwisu Helpuj.pl zmalała. Odnotowaliśmy w tym okresie nieznaczny spadek zainteresowania, zarówno wśród osób prowadzących zbiórki na swoje potrzeby, jak i wśród pomagających. To zrozumiałe wobec wprowadzonego wówczas stanu zagrożenia epidemicznego na taką skalę. W kolejnych miesiącach sytuacja zaczęła wracać do normy i tendencja w zakresie przyjmowania i udzielania wsparcia finansowego była zdecydowanie wzrostowa. A to głównie za sprawą mediów społecznościowych, wspierających organizowane przez naszych podopiecznych zbiórki. Obecnie zauważamy aktywność na coraz większą skalę – na przestrzeni miesięcy coraz więcej osób przekazuje wpłaty na rzecz osób z niepełnosprawnością i osób chorych. Cieszymy się, że Helpuj.pl stał się narzędziem do realizowania szlachetnych akcji, które zachęcają innych do dobroczynności.
Social media – pomaganie przez klikanie
Internetowy sukces e-zbiórek w portalu Helpuj.pl zwykle jest pochodną wielu czynników. Niemałe znaczenie ma popularność zbiórki w mediach społecznościowych i ich promocja, zaangażowanie lokalnych mediów i portali, a także dodatkowe wsparcie zbiórek poprzez organizację wyzwań i akcji inspirujących ludzi do zbierania, z których chętnie korzystają zbiórkowicze, ich rodziny i darczyńcy naszego portalu.
Marta Struzik
Najchętniej pomagamy we wtorki
Helpuj – portal przywracający godność?
W Helpuj zdajemy sobie doskonale sprawę, że filantropia jest bardziej kwestią emocji niż wiedzy. Dlatego decyzje o przekazaniu darowizny często są podyktowane impulsem. Helpuj to nie portal epatujący cierpieniem, ponieważ budowanie komunikatu na bólu jest nieetyczne. Mamy świadomość, że w przestrzeni internetowej są inne portale, które mogą pochwalić się większymi osiągnięciami finansowymi, dla nas jednak ważniejsze jest podejście do potrzebującego, to w jaki sposób mówimy o jego trudnej sytuacji. Nie instrumentalizujemy choroby ani niepełnosprawności. Mamy bowiem świadomość, jak ciężko jest niektórym osobom przełamać się i o pomoc poprosić. Zamiast tego za sukcesem każdej zbiórki na Helpuj.pl kryje się autentyczna, rzetelnie opowiedziana historia, która budzi w odbiorcach zaufanie i chęć pomocy w rozwiązaniu zaistniałego problemu. Chcemy wzmagać w naszych darczyńcach potrzebę pomagania, a nie wzbudzać litość. Doceniamy siłę przekazu w mediach, ale nie odbieramy podopiecznym Fundacji Avalon godności.
Marta Struzik
Jak to działa?
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN oraz zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon wspiera aktualnie ponad 11 000 osób z całej Polski w ramach projektu sublont, a łączna wartość pomocy udzielonej przez nią podopiecznym wynosi ponad 204 mln złotych.