„Helpuj w Święta” — ta piosenka z pewnością musi się znaleźć na polskich listach świątecznych przebojów. Utwór powstał, by w absolutnie niekonwencjonalny sposób promować ideę bezinteresownej pomocy. Jego autorami są pracownicy Fundacji Avalon, która na co dzień wspiera osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore z całej Polski. Bohaterką teledysku jest z kolei Monika Szynkowska – zmagająca się z mózgowym porażeniem dziecięcym podopieczna i ambasadorka Fundacji. Organizacja pomogła jej w osiągnięciu życiowej samodzielności. Premiera utworu wraz z teledyskiem już 3 grudnia – tego dnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością.
Muzyka tworzy niepowtarzalną świąteczną aurę i wyzwala w ludziach pokłady dobra i serdeczności, szczególnie w stosunku do drugiego człowieka. I o tym jest „Helpuj w Święta”. Nasza piosenka ma przede wszystkim nieść radość tym, którzy ją usłyszą. Gdziekolwiek są, jakkolwiek spędzają ten czas .
Marta Grzegorczyk, autorka tekstu
„Helpuj tym, co są w potrzebie”
Pomagamy oczywiście nie tylko od święta i czerpiemy z tego ogromną radość, bo widzimy, jak zmienia to życie wielu osób. W ten niezwykły świąteczny czas chcemy radością dzielić się z innymi. Ten utwór, tak jak nasz portal Helpuj.pl – podnosi na duchu, łączy ludzi we wspólnym działaniu.
Zuzanna Makowska, współautorka muzyki i pomysłodawczyni akcji
„W ten magiczny czas, Helpujesz Ty, Helpuję ja”
Pomaganie to bakcyl, którym łatwo się zarazić. Wciąga, angażuje, nadaje głębszy sens naszej codzienności i jak się raz spróbuje, to trudno jest przestać. Wiedzą to społecznicy w organizacjach społecznych, wiedzą to wolontariusze i darczyńcy. Naszą piosenką chcemy tą radością pomagania zarazić jak najwięcej osób, a przy okazji zwrócić uwagę na osoby potrzebujące, które są wokół nas, często naprawdę blisko, a którym życiowa sytuacja nie zawsze pozwala czerpać w pełni świąteczną radość. No to może wszyscy razem – pohelpujmy!
Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon
„Jesteśmy tu, wspieramy Cię”
Fundacja Avalon jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon wspiera aktualnie ponad 12 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 230 mln złotych.
Marta Grzegorczyk - absolwentka łódzkiej polonistyki. W 2014 roku debiutowała tomikiem poetyckim „Współgrzeszn ość”. Zawodowo i prywatnie pisze. Kiedy nie pisze – słucha, czyta, obserwuje i przeżywa. A później wyciąga wnioski, żeby następnie o tym napisać. W swoich tekstach pokazuje różnorodność i oswaja otaczający świat, zatrzymuje poruszające emocje i wielkie uczucia. Pisanie pozwala jej mówić, kiedy milczy. Ceni bezkompromisowe pióro Gabrieli Zapolskiej, Witolda Gombrowicza, Tadeusza Różewicza i Mirona Białoszewskiego. “Helpuj w Święta” to jej debiut tekściarski.
Zuzanna Makowska - wokalistka, aktorka, socjolożka. Interesuje się muzyką od najmłodszych lat. W 2014 r. ukończyła SGGW na kierunku socjologia. Natomiast cztery lata później uzyskała dyplom ZPSM II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku wokalno-estradowym w klasie profesora Krzysztofa Matuszaka. W 2019 roku wydała samodzielnie debiutancki album „TOŃ”. Uczestniczyła w wielu projektach muzycznych i teatralnych w ramach których, miała okazję podróżować po całej Polsce z koncertami musicalowymi czy edukacyjnymi. Obecnie łączy zamiłowanie do tematów związanych z człowiekiem i jego rozwojem poprzez pracę w Fundacji Avalon oraz działania muzyczne i teatralne.
Monika Szynkowska – podopieczna i ambasadorka Fundacji Avalon. Od urodzenia zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym czterokończynowym. Jest osobą, której Fundacja Avalon pomogła w osiągnieciu życiowej samodzielności. Dzięki postępom w rehabilitacji i wsparciu finansowemu uzyskanemu dzięki programowi “Weź sprawy we własne ręce”, Monika uwierzyła, że może realizować się sportowo i zawodowo. Jest absolwentką filologii bałtyckiej Uniwersytetu Warszawskiego, zna biegle kilka języków, a obecnie rozpoczęła swoją pierwszą, stałą pracę. Bierze udział w tanecznych zajęciach z zumby, a nawet uprawia wspinaczkę, co niegdyś byłoby dla niej nie do wyobrażenia.