W najbliższą środę (1 czerwca) Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych rozpatrywać będzie projekt ustawy zmieniającej prawo podatkowe i mającej na celu „naprawę” tzw. „Polskiego Ładu”. Jednym z ważnych wątków poruszanych w czasie prac Komisji będzie strata, jaka dotknie Organizacje Pożytku Publicznego korzystające z „odpisu” 1% podatku. Udział w pracach Komisji wezmą przedstawiciele Fundacji Avalon, którzy wesprą Senatorów przy opracowywaniu przepisów regulujących rekompensatę, jaką otrzymać mają organizacje.
O tym, jak bardzo zmiany wpłyną na działalność organizacji społecznych, mówimy właściwie od momentu wejścia w życie „Polskiego Ładu”. Niestety, do tej pory głos organizacji nie był praktycznie w ogóle brany pod uwagę, co widać chociażby po tym, jak przebiegały konsultacje publiczne. W ich przebiegu analizowano jedną wersję przepisów, w ten proces mocno się jako Fundacja włączyliśmy, starając się pomóc w opracowaniu jak najlepszej formuły. Jednak finalnie do Sejmu skierowano zupełnie inną wersję zapisów, o których w czasie konsultacji w ogóle nie było mowy. Dziś musimy całą dyskusję zaczynać na nowo.
Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon
Zmiany w podatkach to ogromny problem dla osób, którym pomaga nasza Fundacja. Są to osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, które na co dzień borykają się z bardzo trudną sytuacją życiową. Przekazany na ich rzecz 1% podatku to często dla nich jedyna szansa na walkę o zdrowie i życie, na leczenie i rehabilitację, a także na godność codziennej egzystencji czy równe szanse w staraniach o niezależność i samodzielność. I wiemy, że dzisiejsze przepisy są dla nich widmem nadciągającej katastrofy, przed którą bardzo chcielibyśmy ich uchronić.
Sebastian Luty, prezes zarządu Fundacji Avalon
Zebraliśmy listę argumentów, które przemawiają za tym, żeby odejść od modelu uznaniowego na rzecz prostego podwyższenia „odpisu” do 1,5%. W sumie jest to aż 30 punktów, z których każdy pokazuje, jak bardzo obecnie proponowane przepisy nie są doskonałe. O sporej części chcemy powiedzieć w czasie wystąpienia w Senacie. Największym problemem jest to, że o ile 1% podatku oparty jest na decyzjach podatników, o tyle cały mechanizm rekompensaty w zasadzie poddany będzie woli polityków, a konkretnie – Ministra Finansów oraz Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. To jest całkowicie sprzeczne z ideą, z jaką budowano możliwość przekazania organizacjom 1% podatku.
Łukasz Wielgosz, członek zarządu Fundacji Avalon