W środę, 8 czerwca br. o godz. 12.00 w Senacie RP odbyła się konferencja prasowa „Zagrożony 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego”. Wzięli w niej udział członkowie Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, a także inicjatorzy poprawki 1,5% dla OPP oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Konferencja dotyczyła podniesienia wysokości odpisu podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego do poziomu 1,5%.
Jeden procent podatku wspiera miliony Polaków. Odniosę się tu do osób z niepełnosprawnościami. Jest ich w Polsce od 4 do 7 milionów, co oznacza, że co najmniej 1 na 10 Polaków na co dzień żyje z niepełnosprawnością. Drodzy posłowie i senatorowie, jestem przekonany, że każdy z Was ma w rodzinie lub w gronie znajomych osobę, która jest beneficjentem systemu 1%, której środki z odpisu w znaczący sposób pomagają w codziennym funkcjonowaniu.
Sebastian Luty prezes Zarządu Fundacji Avalon
Propozycja 1,5% podatku pozostawi odpis w rękach podatnika. Liczymy, że 1,5% dla Organizacji Pożytku Publicznego stanie się faktem. Jest to szalenie ważna sprawa, która będzie miała wpływ na całość życia społecznego w Polsce, bo te 9 tysięcy organizacji pozarządowych za miliard złotych z odpisu w skali kraju robi mnóstwo ważnych rzeczy. Niebawem o tym zdecyduje Senat i Sejm.
Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon
Pomysł podniesienia 1% dla OPP do 1,5% jest sensowny ze względu na rosnącą inflację i dobrze zabezpiecza OPP, które spodziewają się straty w wyniku zmian podatkowych. Prawie 20 lat 1% na rzecz OPP to systematyczny rozwój i w efekcie ogromny sukces (z możliwości wskazania OPP w zeznaniu skorzystało w 2021 r. ponad 15 mln podatników!). Już od dekady pojawiają się więc postulaty zwiększenia 1%, żeby ten sukces docenić, i teraz jest na to bardzo dobry moment.
Rafał Kowalski członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
“Zmiany, które są proponowane przez rząd uderzą w naszych podopiecznych, którzy dzięki odpisowi z 1% podatku realizują swój proces leczenia i rehabilitacji. 1,5% to rozwiązanie, które umożliwi nam, że nadal będziemy organizacją pozarządową, a nie organizacją, która jest od kogoś zależna”.
Pani Monika Łopat wiceprezes Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”