Fundacja Avalon zainicjowała w tym roku obchody Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Od 5 maja Organizacja edukowała i uwrażliwiała społeczeństwo na problem dyskryminacji OzN poprzez szereg działań w oparciu o przeprowadzone przez nią badania. Wykazały one, że skala zjawiska jest znaczna, a problem dyskryminacji dotyka tę największą społeczną mniejszość niemalże w każdej sferze życia - publicznej, zawodowej i prywatnej. Fundacja apelowała o wsparcie autorskiej Deklaracji “Szanuję. Nie dyskryminuję.”, w której zawarła 13 najważniejszych postulatów będących wynikiem analizy wspomnianych badań. Opublikowany został także cykl eksperckich artykułów specjalistów z Kompleksowego Centrum Poradniczego Fundacji Avalon. Ważnym elementem umacniającym przekaz akcji był zaangażowany społecznie spot video, pod hasłem “Niepełnosprawność nas nie ogranicza. Dyskryminacja tak!”, w którym wystąpiło 13 bohaterów z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zaś obchody Miesiąca Walki z Dyskryminacją OzN zwieńczył Piknik rodzinny w parku Szczęśliwickim na warszawskiej Ochocie. Partnerem strategicznym akcji była Żabka, a patronat medialny objął portal Onet.
Premiera drugiej części badań – perspektywa osób z niepełnosprawnościami
Edukacja ponad wszystko
“Szanuję. Nie Dyskryminuję”
“Deklaracja “Szanuję. Nie dyskryminuję!” uświadomiła nam, jak głęboko zakorzeniona jest społecznie dyskryminacja ludzi żyjących z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wiele osób czy instytucji wyrażało gorące poparcie dla naszej inicjatywy, jednak wskazywało, że nie mogą jej podpisać, ze względu na fakt, że sami nie wypełniają jej postulatów. Przyczyn jest wiele – brak rozwiązań systemowych, potrzeba zwiększenia nakładów finansowych do wdrożenia narzędzi dostępności czy też zwyczajne postrzeganie potrzeb OzN jako odmiennych od tych, które posiadają osoby pełnosprawne. To tylko pokazuje, jak bardzo potrzebujemy jako społeczeństwo takich inicjatyw jak Miesiąc Walki z Dyskryminacją naszej Fundacji by realnie poprawiać jakość życia OzN w Polsce.”
mówi Helena Szczuka – kierowniczka Działu Komunikacji i Promocji Fundacji Avalon.
O dyskryminacji mówili...
Impreza plenerowa w szlachetnym celu
“Miesiąc Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami przeszedł do historii. Czujemy wdzięczność za ten czas, w którym uwrażliwialiśmy społeczeństwo i pomagaliśmy wykonać pierwszy krok do zmiany społecznej. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą majową akcję. Szczególne podziękowania kierujemy do naszego partnera strategicznego - Żabki oraz partnera medialnego – Onetu"
- Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Organizacja powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera blisko 14 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 300 mln złotych.