W Polsce żyje ponad 5 milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wielu z nich to mieszkańcy naszych małych ojczyzn, ludzie działający na rzecz innych, którzy walczą z wieloma barierami. Widzimy ich, poprzez niepełnosprawność, ale nie zauważamy tego, co najcenniejsze - serca, duszy i umysłu. Często w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy, a nawet myślimy, że problem jest marginalny i nas nie dotyczy. Nie zauważamy potrzeb osób z niepełnosprawnościami, bo sami nie wiemy, co zrobić z taką wiedzą, boimy się zapytać, pomóc. Najpewniej czujemy się w sytuacji, gdy odwracamy wzrok i po prostu nie widzimy „problemu”. Fundacja Avalon, swoją nową kampanią „Teraz mnie widzisz?” wspiera osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, by mogły być aktywne w każdej sferze życia, w każdym zakątku Polski!
Osoby z niepełnosprawnościami to jedna ósma całej populacji naszego kraju. Wiele z nich mieszka obok nas. Często nawet o tym nie wiemy, żyjąc automatycznie, przechodzimy obojętnie, nie zauważając wyzwań z jakimi spotykają się na co dzień. Żyjąc w społeczeństwie osoby z niepełnosprawnościami nie potrzebują czapki niewidki, ponieważ mają ją często na sobie. Dlatego powstała kampania „Teraz mnie widzisz?”, w której głośno przemówiły osoby z niepełnosprawnościami, by pokazać, że niepełnosprawność to nie wszystko. Ponadto, kampania daje unikatową możliwość mówienia we własnym imieniu, samorzecznictwa w sprawie swoich potrzeb i uczuć. Pokazuje, jak naprawdę widzimy niepełnosprawność i daje proste rozwiązania, czy i jak powinniśmy ją widzieć. Kampania Fundacji Avalon ukazuje wiele problemów, ale także pokazuje, co możemy zrobić, by wszystkim nam w tym świecie żyło się lepiej. Rada jest jedna – zwróćmy uwagę, ale nie oceniajmy po wyglądzie, zapytajmy, czy pomóc, ale nie bądźmy wścibscy i natarczywi. Okażmy serce i naszą uwagę.
Bohaterowie z Wrocławia
Wsłuchując się w głosy osób z niepełnosprawnościami i skupiając na ich perspektywie możemy dostrzec ich prawdziwe potrzeby i odczucia. Tę perspektywę w jasny sposób pokazuje kampania „Teraz mnie widzisz?”, dając odbiorcom mocne podstawy do zmiany sposobu patrzenia na niepełnosprawność. Każda osoba z niepełnosprawnością niesie ze sobą osobną historię, historię zmagania się z barierami otaczającego świata. Nowa kampania Fundacji Avalon przestawia punkt widzenia z perspektywy 14 osób, które mówią głosem wielu milionów Polaków. Trójka bohaterów, Mariusz Kędzierski, Piotr Lewandowski, Marta Rogala, mieszka we Wrocławiu. Poznaj ich i zobacz, że każdy z nas ma takie same marzenia, czy potrzeby:
Mariusz Kędzierski
Pochodzi z Jaworzyny Śląskiej, mieszka we Wrocławiu. Partner, tata, artysta, mówca motywacyjny. Urodził się z wadą rozwojową rąk – lewa kończy się w połowie ramienia, prawa jest zakończona palcem, bez dłoni. „Największe wyzwania w moim życiu, wbrew pozorom, nie w są związane z moją niepełnosprawnością, bo zdążyłem już ją oswoić. Największym wyzwaniem jest umieć pogodzić wszystkie obowiązki. Wszystko co robi kieruje do ludzi motywując ich do działania i zmiany na lepsze. Uwielbia bawić się ze swoim synkiem, a wolny czas spędza na rozwijaniu pasji i nowych umiejętności, chociażby związanych z fotografią. „Nauczyłem się nie być niezauważalny. Miałem szczęście, że spotykałem ludzi, dzięki którym łatwiej było mi spełniać marzenia i realizować się. Największym paradoksem mojej niepełnosprawności jest to, że wszyscy potrafią szybko mnie dostrzec, ale moich potrzeb już nie widzą."
Piotr Lewandowski
Piotr, od 4 roku życia, ze względu na głęboki autyzm, uczęszczał do terapeutów dr hab. prof. logopedy Małgorzaty Młynarskiej i dr hab. psychologa Tomasza Smereki i ćwiczył mowę oraz myślenie. Jest podopiecznym Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji. To dla niego Stowarzyszenie otworzyło Café Równik we Wrocławiu – miejsce, w którym pracują osoby w spektrum autyzmu. W tym Piotr. Po ukończeniu szkoły, przeniósł się do Wrocławia. Jest dzisiaj w pełni samodzielny. Interesuje się modą, lubi szyć, lubi też tańczyć i chodzi na kurs tańca, udziela się często jako wolontariusz. Cały czas korzysta z terapii metoda Dyna-Lingua M.S. Żyje pełnią życia.
Marta Rogala
Marta ma spektrum autyzmu. Lubi filmy historyczne, przyrodnicze, kostiumowe i podróżnicze. Lubi dowiadywać się nowych rzeczy o świecie, ma sporą wiedzę z zakresu historii, przyrody i polityki. Interesuje się też kuchnią świata i lubi gotować. Marta mieszka z rodzicami, ale jest samodzielna. Pracuje we wrocławskiej Café Równik – miejscu, w którym pracują osoby w spektrum autyzmu, prowadzonym przez Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji.
O kampanii
„Teraz mnie widzisz?” To ogólnopolska kampania społeczna Fundacji Avalon, której celem jest zwrócenie uwagi na problem niezauważalności osób z niepełnosprawnościami. Kampania ukazuje OzN jako pełnowartościowych członków społeczeństwa – zwłaszcza w zakresie uczestnictwa w życiu społecznym, medialnym, budowaniu relacji czy wypełnianiu różnorodnych ról społecznych i zawodowych. Bohaterami kampanii są osoby z niepełnosprawnościami, które podzieliły się swoimi doświadczeniami, historiami i problemami by uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby różnych grup społecznych. Więcej informacji o kampanii oraz jej bohaterach znajduje się na stronie www.fundacjaavalon.pl
O Fundacji Avalon
Fundacja Avalon jest jedną z największych organizacji w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami oraz przewlekle chore. Oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów, mających na celu zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie oraz ich aktywizację. Szczegóły dotyczące działania fundacji znajdują się na oficjalnej stronie www.fundacjaavalon.pl