W dniu 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Jest to szczególna okazja, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy oraz wyzwania, które stoją przed osobami z niepełnosprawnościami w ich codziennym życiu. Według definicji Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych: „Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność ma miejsce, kiedy osoba, z powodu swojej niepełnosprawności, traktowana jest gorzej niż inna osoba w podobnej sytuacji.” Dlatego tak ważna jest świadomość, że każdy, indywidualnie, może dodać swoją cegiełkę, aby wspólny świat był miejscem przyjaznym, dającym równe szanse na godne życie, rozwój osobisty i sprawiedliwe traktowanie na wszystkich polach życia, bez przejawów dyskryminacji. Fundacja Avalon po raz drugi startuje z obchodami autorskiej akcji, zapoczątkowanej w ubiegłym roku, jaką jest Miesiąc Walki z Dyskryminacją OzN, przebiegający pod hasłem: „Szanuję nie dyskryminuję” i trwający cały maj.
Wiedza, świadomość, zaangażowanie, przyszłość - filary akcji
Już od 17 lat Fundacja Avalon działa na rzecz OzN prowadząc liczne dedykowane projekty, ale także poprzez szereg wydarzeń, kampanii, których nadrzędnym celem jest zmiana postrzegania niepełnosprawności w Polsce. Naszą misją jest uzmysłowienie jak ważne są równe i podmiotowe traktowanie oraz szacunek wobec osób doświadczających niepełnosprawności. W zeszłym roku przeprowadziliśmy badania dotyczące dyskryminacji per se, zaś w tym roku badania dotyczące tego w jaki sposób tworzony jest wizerunek OzN przez, przede wszystkim media, ale i filmy, seriale czy reklamy. Temat ten jest bardzo ważny, ponieważ często jedynymi źródłami wiedzy odnośnie osób z niepełnosprawnościami i realiów ich życia są właśnie komunikaty prezentowane w przestrzeni medialnej. Tegorocznej edycji Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon przyświeca także promocja prawidłowych postaw wobec OzN. Będziemy zwracać uwagę na zasady savoir-vivre'u oraz język jakim powinniśmy opisywać codzienność OzN oraz słownictwo, które pomoże unikać powielania stereotypów czy kreowania ableistycznego obrazu.
Łukasz Wielgosz, członek zarządu Fundacji Avalon.
Obserwujemy w mediach obecność osób z niepełnosprawnościami, niestety, głównie przez pryzmat niepełnosprawności właśnie. Najczęściej pojawiają się apele o wsparcie bądź historie radzenia sobie z przeciwnościami losu. To tylko część prawdy. W Polsce, osób z różnymi rodzajami niepełnosprawnościami, żyje ponad 5 milionów i jest to grupa niezmiernie zróżnicowana pod każdym względem. Ukazywanie ich w przekazach medialnych, filmach czy serialach jedynie przez pryzmat niepełnosprawności powoduje, że odbiorcy mają wdrukowany krzywdzący obraz. Pragniemy, aby OzN pojawiały się w przestrzeni medialnej jako eksperci w swoich dziedzinach, mający do przekazania ważne i ciekawe informacje. Telewizja, media drukowane, filmy, reklamy, seriale – to one budują nasz obraz rzeczywistości. Wierzymy, że poprzez zwiększenie reprezentacji OzN uda się budować prawidłowe postawy w życiu codziennym.
Helena Szczuka, kierowniczka działu Komunikacji i Promocji, Fundacji Avalon.
Podcast, Fundacji Avalon, #WystarczyZacząć
Szanujesz? Nie dyskryminujesz?
Wielu ludzi często popełnia różnego rodzaju gafy czy niestosowności ze względu na brak podstawowej wiedzy w zakresie dobrych obyczajów względem osób z niepełnosprawnościami. Nie rozumieją, dlaczego pozostawienie hulajnogi na środku chodnika jest niebezpieczne, przypinanie rowerów do barierek na podjazdach nieprawidłowe i dlaczego nie powinno się opierać o wózek, na którym porusza się osoba z niepełnosprawnością. Przygotowaliśmy więc kompendium wiedzy odnośnie kultury słowa i bycia wobec OzN, który rozwiewa wątpliwości jak zachowywać się w sposób przyjazny, naturalny i z poszanowaniem godności osobistej.
Monika Stefko, koordynatorka prac nad Poradnikiem
Pomarańczowy Telefon Fundacji Avalon
Fundacyjny Piknik w Parku Szczęśliwickim w Warszawie
Partnerzy i patroni wydarzenia
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera około 14 500 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi blisko 400 mln