30 stycznia miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy „Epoka (nie)dostępności” w Muzeum Narodowym w Krakowie przygotowanej we współpracy z Fundacją Avalon. Celem projektu jest zaprezentowanie barier i ograniczeń, symbolizujących brak dostępności, z jakim każdego dnia muszą mierzyć się osoby z niepełnosprawnościami. Eksponaty można oglądać do 30 marca.
Dostępność w interesie nas wszystkich
Wystawa już otwarta
Pragnę przede wszystkim bardzo podziękować Muzeum Narodowemu w Krakowie, że możemy tutaj być i opowiadać o dostępności oraz niepełnosprawności w sposób zupełnie nowatorski taki, jakiego jeszcze w naszym kraju nie było. Chcemy odesłać bariery do muzeum i sami odsyłamy do muzeum, które jest w dużej mierze naprawdę dostępne. Ta wystawa jest niesamowita i poruszająca. Każdemu z 11 eksponatów towarzyszy opowieść człowieka, który otworzył przed nami drzwi do swojego życia. Mam nadzieję, że będą chcieli Państwo poznać te historie i że wywołają one refleksję nad własnymi postawami. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która dla zwiedzających startuje 31 stycznia i będzie trwała do końca marca.
mówiła podczas uroczystego otwarcia wystawy Helena Szczuka-Kalensky, kierowniczka działu komunikacji i promocji Fundacji Avalon
Muzea opiekują się wspólnym dziedzictwem, które służy wszystkim. Jako instytucje zaufania publicznego mamy również rolę w nagłaśnianiu istotnych kwestii społecznych, takich jak bariery utrudniające codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami. Muzeum Narodowe w Krakowie, kierując się społeczną wrażliwością, aktywnie angażuje się w inicjatywy wspierające integrację i budowanie wspólnoty.
Tomasz Ostrowski, z-ca dyrektora ds. strategii i komunikacji w Muzeum Narodowym w Krakowie
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera około 15 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi blisko 420 mln