Od 10 czerwca w Młynach Rothera w Bydgoszczy będzie można zobaczyć nową ekspozycję, która powstała z inicjatywy Fundacji Avalon i Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa pokazuje jakich trudności doświadczają osoby z niepełnosprawnościami w swoim codziennym życiu.
Młyny Rothera są nagradzane za dostępność, na przykład w tej chwili znajdujemy się w gronie finalistów konkursu „Lider Dostępności”. Pozyskujemy też granty na dalsze działania związane ze zwiększaniem dostępności obiektu i oferty instytucji. Dlatego czujemy się odpowiedzialni za inicjowanie i wzmacnianie dialogu wokół tego tematu, chcemy, żeby stawał się coraz bardziej widoczny.
mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera
Pracujemy w wyjątkowym miejscu. Bydgoszczanie przez lata czekali, aż Młyny zostaną podniesione z ruiny i udało się. Dzięki staraniom włodarzy miasta, Młyny nie tylko wypiękniały, ale przede wszystkim zostały przeznaczone na przestrzeń publiczną. Czujemy dumę, ale i dużą odpowiedzialność, żeby tworzyć miejsce dostępne i przyjazne dla wszystkich. Przez pokazanie wystawy „Epoka (Nie)dostępności” w Młynach chcemy pokazać bydgoskiej społeczności Osób z Niepełnosprawnościami, że kwestia ich praw jest dla nas ważna. Liczymy też na to, że wystawa poruszy naszych Gości tak, jak jej krakowska odsłona poruszyła nas.
mówi Anna Triebwasser, koordynatorka dostępności w Młynach Rothera
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN, a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera około 15 500 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi blisko 480 mln.